BOTOX

05/09/2017

Botoks (botulinum toksini) “clostridium botulinum” adında bir bakteriden elde edilen toksindir. Yaklaşık 50 yıldır çeşitli tıbbi hastalıkların (spastik kas problemleri-multipl skleroz, serebral palsi, felç, distoni ve tik gibi istemsiz kas hastalıkları, şaşılık), diş sıkma ve gıcırdatma, migren tedavisi için uygulanan botoks, son 30 yıldır önemli ölçüde kozmetik uygulamalarda kullanılmaktadır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde dünyada en fazla uygulanan medikal estetik işlemi olan botoks uygulaması, güvenli ve anestezi gerektirmeyen, kısa sürede olumlu sonuç veren, uygulaması kolay bir yöntemdir.

KOZMETİK AMAÇLI BOTOKS UYGULAMALARI

Botoks, sinir uçlarından salgılanan asetikolin maddesinin salınımını engelleyerek geçici olarak bloke eder. Böylece bu bölgede kasların kasılması engellenir. Kozmetik uygulamalarda hedef, kırışıklıklara neden olan mimik kaslarını bloke ederek derinin gerginleşmesi, kırışıklıkların giderilmesi ve yeni kırışıklıkların oluşmasının engellenmesidir. Bir başka deyişle kozmetik amaçlı botoks uygulamaları en çok cilt kırışıklıklarının azaltılması (alın, kaş arası, kazayağı ile göz çevresi kırışıklıkları, ağız köşeleri) ve önlenmesi amacıyla kullanılır. Botoks, hastanın yüz ifadesini yumuşatarak aşırı endişeli, kızgın görünümünü azaltır, daha genç ve estetik bir görünüm sağlar. Ayrıca burun kaldırma, kaş kaldırma, ağız köşeleri kaldırma ve boyun kırışıklıklarını açmak için kullanılır.

TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS UYGULAMALARI

Kolaltı, avuç içi gibi aşırı bölgesel terleme nedeniyle günlük aktivitelerinde sorun yaşayan hastalar için önerilen botoks uygulamaları ile son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Aşırı terleme bölgelerinde yapılacak botoks uygulaması ile ter bezlerinin aşırı salgı yapması engellenir ve hastanın yaşam kalitesi arttırılır.

BOTOKS NASIL UYGULANIR?

Botoks uygulama süresi 10-15 dakika arasında sürmektedir. Klinik ortamında yapılan işlem öncesinde hastanın tercihine göre loka bir anestezik krem kullanılabilir ama genellikle acısız bir işlem olduğundan tercih edilmemektedir. Uygulama yapılacak noktalar belirlendikten sonra çok ince uçlu bir iğne ile küçük dozlarda enjeksiyon yapılır.

İlaç sadece enjeksiyon yapılan bölgede etkilidir, genel dolaşıma karışmaz. Mimik kaslarını bloke etmek amaçlı yapılan uygulamalarda enjeksiyon mimik kasının içine; terleme tedavisinde ise cilt içine enjeksiyon yapılır. İşlem bitiminde uygulama alanında herhangi bir değişiklik olmaz, hasta rahatlıkla günlük aktivitelerine geri dönebilir. Ancak 24 saat boyunca ağır egzersiz yapılmamalı; botoks yapılan bölgeye herhangi bir darbe alınmamasına özen gösterilmeli; sauna, hamam gibi nemli ve sıcak ortamlarda bulunulmamalıdır.

BOTOKS ETKİSİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKAR?

Botoks uygulamasının etkisi işlem bittikten sonraki 3-7 gün içerisinde ortaya çıkmaya başlar. 10. günde kontrol yapılarak ihtiyaç halinde küçük rötuşlarla istenen görüntü tam olarak elde edilir.

BOTOKS ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Botoks uygulamasının etki süresi kişiden kişiye değişmektedir. İdealinde yılda iki kere, yani 6 ayda bir tekrarlanan bir işlemdir. Ancak belirgin kırışıklıkları olan ve yoğun mimik kullanan kişilerde ortalama 4. ayın sonunda uygulamanın yenilenmesinde fayda vardır. Terleme botoksunun etkisi 8-10 ay kadar sürmektedir.

BOTOKS TEDAVİSİNE BAŞLADIKTAN SONRA DEVAM ETMEK ZORUNDA MIYIM?

Botoks, uygulama olarak bir maskeleme yöntemi olarak değerlendirilmelidir; tedavi ve antiaging etkisi bulunmamaktadır. Uygulamaya düzenli olarak devam edildiğinde çizgilerin giderek hafifler ve en önemlisi yenilerinin oluşması engellenir. Bu durumda cilt eskiye göre çok daha iyi bir görünüm kazanır. İşlemin tekrarlanmaması durumunda botoks uygulamasının etkisi geçtikten sonra bile tedavi bölgesinde uygulama öncesinde bulunan çizgiler uzun bir süre eski yoğunluğuna dönmez. Uygulamadan tamamen vazgeçildiğinde en fazla başlangıç haline dönülür.

BOTOKS UYGULAMASININ YAN ETKİLERİ VE RİSKLERİ NELERDİR?

Doğru bir şekilde, uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılan botoks uygulamalarında güvenlik düzeyi çok yüksektir. Enjeksiyon aracığı ile verilen toksin genel kan dolaşımına karışmaz, sadece uygulama bölgesinde etkilidir. Alerjik reaksiyonlar son derece nadir görülmektedir. Özellikle kan sulandırıcı, ağrı kesici ilaçlar ve vitamin kullanan hastalarda işlem sonrasında enjeksiyon noktalarında kızarıklıklar ve morluklar oluşabilir ancak bunlar çok kısa sürede ortadan kaybolur. Botoks uygulamaları herhangi bir şişliğe neden olmaz. Bazı hastalarda işlem günü başağrısı görülebilir. Gebelikte veya emzirme döneminde botoks uygulaması ile ilgili herhangi bir engel bulunmamakla birlikte yapılmaması daha uygundur.

Bu WEB sitesinde bulunan yazılar ve resimler tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Diğer Haberler
ÜRÜNLERİMİZ
FAYDALI BİLGİLER
GÜNLÜK FAYDALI BİLGİLER
Tüm Faydalı Bilgiler